Historie Puzzle

Historie Puzzle

Počátky puzzle sahají až do roku 1760, kdy angličtí kartografové umístili mapy na dřevo a rozdělili je na malé kousky. John Spilsbury, dřevořezbář a kartograf, byl označen vynálezcem první puzzle v roce 1767.

Mapa dílů je od té doby úspěšnou vzdělávací hrou. Děti v Americe se stále učí geografii řešením puzzle s mapou Spojených států nebo světa. Vynálezci puzzlů z 18. století by se divili, kdyby viděli proměny posledních 250 let. Dětské puzzle změnily od zábavných lekcí představujících různé předměty, jako jsou zvířata, dětské rýmy nebo moderní příběhy pro superhrdiny. Ale největším překvapením by bylo, jak dospělí vnímají puzzle.

 

Skládání puzzle jako hobby

Pouzzle pro dospělé se objevily kolem roku 1900 a v roce 1908 byla mánie v rozkvětu. Současní autoři popisují vývoj závislých od skeptické fáze, která zesměšňuje hádanky, jako hloupou a dětinskou aktivitu, až po osobu zcela pohlcenou touto aktivitou, která dokonce vynechá jídlo a opakuje jen jeden další kousek, až nakonec nastaví poslední kousek ve 3 hodiny v noci.  

Puzzele té doby byly docela vážnou výzvou. Většina z nich byla nařezána přímo mezi různými barevnými čarami. Nebyly žádné přechodové kusy se dvěma barvami, které by ukázaly, že například hnědá (střecha) je vedle modré (obloha). Jedno kýchnutí nebo neopatrný pohyb může vymazat naskládání na celý večer, protože kousky se navzájem nelepily. Na rozdíl od dětských puzzelů neměly puzzele pro dospělé jako referenční bod na krabici obrázek, a pokud je název nejasný nebo zavádějící, skutečný předmět může zůstat záhadou, dokud nebudou zavedeny poslední kousky. 

Puzzle úspora 

Dřevěné puzzle musely být krájeny kousek po kousku, a to bylo drahé. 500 dílková puzzle stála v roce 1908 obvykle 5 $, což daleko přesahuje možnosti průměrného pracovníka, který vydělal jen 50 $ měsíčně. Nová společnost však „přijala“ novou zábavu. Vrchol prodeje byl v Sobotu, kdy si zákazníci vybrali puzzle, které si vzali s sebou na dovolenou mimo město.

Příštích několik let přineslo dvě důležité změny. Nejprve Parker Brothers, známý výrobce hraček, představil figurální puzzele psů, ptáků a dalších známých předmětů, což usnadnilo jejich skládání, ale také snížilo náročnost. Druhá významná změna nastala, když přední značky představily uzamykatelné části, což výrazně snížilo riziko úniku nebo ztráty částí. Puzzele Parker Brothers byly tak úspěšné, že oni přestaly vyrábět další hry a v roce 1909 vybavily celou svoji továrnu pouze na výrobu  puzzlů. V důsledku této mánie byly puzzle pravidelnou zábavou dospělých po další 2 desetiletí. 

S nástupem Velké hospodářské krize v roce 1929 si puzzle pro dospělé znovu získaly svoji dřívější popularitu. Vrchol byl v roce 1933, kdy tržby dosáhly neuvěřitelných 10 milionů týdně. Puzzle nabídly únik z těžkých časů a zároveň skromným způsobem umožnily úspěch. Dokončení puzzle dalo pocit uspokojení, kterého bylo obtížné dosáhnout, když nezaměstnanost přesáhla 25%. S vyčerpaným příjmem nahradila domácí zábava, například řešení puzzle, zábavu venku. Puzzle se staly přístupnějšími. Mnoho nezaměstnaných architektů, tesařů nebo řemeslníků začalo stříhat puzzle v domácí dílně a prodávat nebo pronajímat je na místě. Ve třicátých letech minulého století přidaly lékárny a knihkupectví do svých nabídek puzzle. Stálo to 3 až 10 centů denně, v závislosti na velikosti. 

Hromadná Výroba a Reklama

Dalším důležitým krokem je zavedení kartonových puzzle pro dospělé. Hromadná výroba a levná lepenka umožnily výrobcům výrazně snížit ceny. V polovině roku 1932 existovala móda reklamních hlavolamů. Obchody nabízely hlavolamy zdarma při nákupu zubního kartáčku, baterky nebo stovek dalších produktů. Jaký lepší způsob, jak udržet zájem o značku, než aby zákazníci mohli hodiny sbírat fotografii produktu?

 Podzim roku 1932 přinesl novou koncepci, týdenní puzzle. Děrované týdenní puzzle se prodávaly v maloobchodě za 25 centů a každou Středu se objevovaly v novinových stáncích. Lidé se vrhli na jejich nákup aby byly první mezi svými přáteli, kteří tento týden složili puzzle. Díky konkurenci bezplatných reklamních puzzlů a levných týdenních ručně vyráběných dřevěných puzzlů je těžké udržet si zákazníky. Přesto,  značkam nejvyšší kvality se podařilo udržet své zákazníky v průběhu hospodářské krize navzdory jejich vysoké ceny.

 Po druhé světové válce, dřevěná puzzle ztratil svou popularitu. Rostoucí mzdy výrazně zvýšily náklady, protože řezání dřevěné puzzle trvalo velmi dlouho. A s rostoucími cenami prodej klesal. Současně, zlepšení v oblasti tisku a lisování učinila kartonové puzzle atraktivnějšími, zvláště když Springbok představil vysoce kvalitní reprodukce uměleckých děl na puzzle. V roce 1965 se stovky tisíc Američanů pokusily složit „Konvergenci“ Jacksona Pollocka, kterou Springbok popsal jako nejtěžší puzzle na světě.